Canadas GP: 1. frie træning

Formel 1 feltet er taget et smut til Canada, hvor de besøger den populære bane på den kunstige ø, ved Montreal. Men den første frie træning, var ikke ligefrem en optimal start på weekenden.

Emilia Romagnas GP 2022. Alpha Tauri i regnen på Imola. Copyright Red Bull Contentpool

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Da vi så de første billeder kort inden FP1 skulle sættes i gang, var der ikke meget der tyede på at vi overhovedet ville se en bil på banen, da der var meget store mængder vand på banen, efter et voldsomt regnvejr lige inden FP1 skulle gå i gang.

Men til trods for at der var kørertøjer på banen for at fjerne vandet, samt folk med løvblæsere og hvad man ellers kunne finde, der kunne bruges til at få vandet væk fra banen, blev tiden sat i gang på klokkeslettet.

Efter en lille halv time, og efter saftycar havde kørt et par omgange og alle der arbejdede med at få vand væk fra banen, var væk, kom de første biler ud på banen.

Hamilton var den første, med hans gamle kollega Bottas lige efter. Begge på de blå regnvejrsdæk.

Efter en enkelt omgang skiftede Bottas til Intermedia dæk, hvilket var noget udfordrende, men ikke så slemt som "Joe" i den anden Strike Sauber racer oplevede det, da han tabte sin racer på første omgang og udløste et rødt flag.

Den nye asfalt på banen, viste sig at være fantastisk til at fjerne vandet og blive så varm, at vandet begyndte at fordampe, så flere og flere kørere fik mulighed for at prøve den nye asfalt, inklusiv Doohan der havde fået lov til at kører FP1 i Ocons Alpine racer.

Set på de tider der blev sat, skulle man mene at Valteri Bottas nok er den der håber mest på, at søndagens løb og også kvalifikationen, vil blive våd, da han var helt oppe i fronten af feltet, med kun de to Ferrarier foran sig.

Med 6 minutter tilbage, havde 8 af de 20 kørere, ikke sat en tid. Det var dog ikke det samme som at de ikke havde været ude på banen, men blot ikke fuldført den.

Leclerc åbnede ballet med tørvejrsdæk med 6 minutter igen, hvilket flere andre valgte at følge med på.

Selvom tørvejrsdækkene var markant hurtigere end regnvejrsdækkene, på store dele af banen, var de til at begynde en del langsommere på en hel omgang.

I de døende sekunder, lykkedes det først for Hamilton at forbedre sin tid, men det var lando Norris i McLaren, der lykkedes bedst og sluttede af med hurtigste tid.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Se alle nyheder »