Af: Nicki Skaaning (ns@bmf1.dk) d. 24/5 2025 klokken 08:05
Banen i Monaco behøver ikke den store introduktion. Monaco har været på kalenderen siden starten af F1 i 1950, og de smukke omgivelser ved den franske riviera gør løbet til et af de smukkeste og mest prestigefyldte løb.
Selve banen er kun 3,337 km lang, og fordi banen er så smal, og svingene kommer i hobetal, så er det svært at overhale. Derfor er det vigtigt at få det meste ud af træningen, for at få den maksimale mængde data, så bilen er sat bedst op til lørdagens kvalifikation. Det skyldes, at kvalifikationen ofte afgør løbets resultat, da det er svært at overhale. Der er også kun en DRS-zone.
Banen har 19 sving og elevationsforskellen er næsten 42 m, så terrænet er meget kuperet.
Dækkene til weekendens herligheder er i den blødeste ende af sortimentet. Pirelli har taget de bløde C6, medium C5 og hårde C4-dæk med.
McLaren har set stærke ud hele sæsonen, og de fleste eksperter har allerede tildelt mesterskabet til dem på forhånd. Derfor har det også været spændende at se, hvordan deres bil ville performe i Monaco.
Som altid er trafik et issue, når man smider så mange biler ind på en smal bybane.
Hjemmebane helten Leclerc viste sig at trække det længste strå i fredagens anden træning, da han satte sessionens hurtigste tid i tiden 1:11.355.
Max Verstappen startede ellers ud med at være hurtigste mand, men Red Bull-køreren havde flere problemer. Raceren havde problemer med de såkaldte up-shifts, altså at skifte gear op, og med de tear-offs der sidder på hjelmens visir.
Sessionen var også præget af to forskellige røde flag. Først ramte Hadjar barrieren, hvilket skadede hans fælg, og derfor måtte han humpe tilbage til pitten.
Senere var det den mesterskabsførende Piastri, der måtte en tur i barrieren. Han kunne dog også fortsætte tilbage til pitten og få en ny frontvinge på.
Hadjar ramte faktisk barrieren igen senere i sessionen, men det resulterede ikke i et rødt flag.
Piastri havde sessionens andenhurtigste tid, mens Hamilton sluttede top tre af.
Norris tog fjerdepladsen, og mest overraskende er det, at Lawson sluttede på femtepladsen.
Du kan se alle placeringer i tabellen nedenfor.
Bemærk! Det angivne dæk viser hvilken compound som køreren har sat den pågældende tid på.
Pirelli dæktyper:
W
= Regnvejrsdæk ("Wet")
I
= Regnvejrsdæk til let regn ("Intermediate")
H
= Hard dæk
M
= Medium dæk
S
= Soft dæk
Hvis dækket ikke er farvet, så betyder den angivne cirkel følgende:
P
= Pirelli (1950 - nu)
G
= Goodyear (1964 - 1998)
M
= Michelin (1978 - 2006, ikke alle år)
B
= Bridgestone (1997 - 2010)