Mexicos GP: 2. Frie træning

Formel 1-feltet er taget sydpå til Mexico for at køre på en af kalenderens fedeste racerbaner. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.

Kevin Magnussen i Mexico under kvalifikationen. Copyright Haas F1

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1 er i Mexico for at køre sæsonens 20. Grand Prix-weekend, på hjemmebanen for Sergio Perez, og en bane, der har sæsonens højeste beliggenhed. Banen ligger nemlig hele 2.229 m oppe, og derfor er der ikke særlig meget ilt. Derfor har bilerne også ekstra store køleaftræk.

Holdene kører desuden med downforce-opsætninger på niveau med dem, vi ser i Monaco.

Tidligere havde højden stor indflydelse på motorernes ydeevne, men med de nuværende turbo-motorer er det ikke lige så slemt, da de kan opbygge det nødvendige tryk.

Banen er med sine 4,304 km og 17 sving en af de mindre på kalenderen. For at sikre flere overhalinger er der indført hele tre DRS-zoner.

Vejret er 22 grader i luften og 42 grader på asfalten – hvad der svarer til en god dansk sommerdag.

Formel 1 er på en normal løbsweekend, på sin vis. Denne session varer dog hele 90 minutter, da Pirelli afholder en dæktest for det dæk, Formel 1 skal køre med i 2025.

Derfor er 60 minutter afsat til at teste. Her skal de igennem en løbssimulering med 100 kg brændstof og en kvalifikationssimulering med 20 kg. Den begrænsede mængde er for at sikre ensartethed i data til Pirelli.

Dækkene tilgængelige denne weekend er de bløde C5-dæk, medium C4-dæk og hårde C3-dæk, så vi er i den blødeste ende af spektret. Pirelli tester desuden også et C6-dæk til dæktesten.

Norris, Alonso, Zhou, Gasly og Hamilton er de første mænd ude på banen. De sad over i den første træning (sammen med Leclerc) for at give plads til, at yngre kørere kunne komme til.

Derfor har de også et ekstra sæt medium-dæk til rådighed i denne session.

Perez siger, at bremsepedalen føles lidt stiv.

Verstappen hører stadig en mærkelig lyd fra motoren. Han havde også problemer i første træning, hvor han pludselig mistede power.

Han melder over radioen, at det er forstyrrende. Man kan høre, at det er en pivende lyd, så de beder ham om at pitte.

Verstappen har dog et mindre moment i raceren. Den bremser, men han melder over radioen, at bremserne slet ikke virkede.

Russell er kørt i væggen i sving 9 efter de to retningsskift i sving 7-8, hvilket resulterer i et rødt flag. Han kom for langt ud over kerben og ramte barrieren hårdt med siden af bilen, så det har sandsynligvis påført skader.

Med 53 minutter tilbage er der grønt flag igen, og kørerne skynder sig ud på banen. De har mistet en masse værdifuld tid på asfalten.

Albons mekanikere har også arbejdet intensivt for at få bilen ud at køre, efter han smadrede raceren ved at skride ud, ramme Bearmans Ferrari (som han havde lånt af Leclerc) og køre ind i barrieren.

Verstappen får besked over radioen om at sætte raceren i recharge-mode og køre i pit. De har det samme problem med motoren som tidligere.

Ocon melder over radioen, at noget brænder. Han tror ikke, det er fra hans egen bil; han mistænker en bremseklods.

Det viser sig at være Zhou’s bremser. Han melder over radioen, at det er forbremserne, der brænder. Problemet er, som nævnt tidligere, at luften er så tynd, at det er sværere at køle motoren og bremserne.

Han melder over radioen bagefter, at motoren sætter ud, og han undrer sig over, at de ikke kan se det.

Alonso, der kører sin Grand Prix-weekend nr. 400, og Norris er i tæt kamp ude på banen. Selvom det er en løbssimulering, virker det unødvendigt. Norris forbremser sig også og risikerer at få flatspots på dækkene.

Ferrari er de stærkeste under løbssimuleringen, så det tyder på, at de bliver lige så stærke denne weekend, som det var tilfældet sidste uge i Austin.

Man kan se på tiderne, at dækkene virker meget konstante, hvilket tyder på, at Pirelli har gjort et godt arbejde med 2025-dækkene.

Sainz er hurtigste mand i denne session, med Piastri lige efter sig og Tsunoda på tredjepladsen.

Herefter kommer Leclerc, Norris og ikke mindst Kevin Magnussen.

Dog køres der på forskellige dæk grundet Pirellis dæktest, så det er svært at sammenligne tider.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Se alle nyheder »