Renaults teamchef: Vi afviser ikke Vettel, men…

Cyril Abiteboul er udmærket klar over, at det kan blive svært at holde på Daniel Ricciardo til næste sæson. Kunne Sebastian Vettel være et alternativ? Eller måske en dansker?

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
F1-sæsonen 2020 er faktisk ikke rigtigt gået i gang endnu, men hos Renault melder spørgsmålet sig allerede om kørerne til 2021.

Esteban Ocon er udlejet fra Mercedes i 2 år, men Daniel Ricciardos kontrakt udløber ved udgangen af 2020.

"Han er meget eftertragtet", siger Cyril Abiteboul om Ricciardo til franske Canal+. Spørgmålet er, om Renault har forbedret bilen nok, så Ricciardo gider køre i den efter 2020.

"Vi bliver nødt til at passe på, så vi ikke går glip af muligheden [for at holde på Ricciardo]", siger Renaults teamchef. Men hvad nu, hvis Ricciardo skulle forlade Renault?

Der er mange gode muligheder på kørermarkedet: Både Lewis Hamilton, Valtteri Bottas og Sebastian Vettel har ingen kontrakt næste år. Men hvem af dem gider at køre for Renualt, hvis bilen ikke er god nok?

En teoretisk mulighed er Sebastian Vettel, der hentede fire verdensmesterskaber med en Reanult-motor i ryggen fra 2010 til 2013.

Monacos Grand Prix 2018 podiet. Daniel Ricciardo vinder foran Sebastian Vettel og Lewis HamiltonMonacos Grand Prix 2018 podiet. Daniel Ricciardo vinder foran Sebastian Vettel og Lewis Hamilton
Copyright Mercedes AMG


"Jeg vil ikke sige nej, da han er en fantastisk kører", fortæller Abiteboul. "Vi har vundet meget sammen." Men der er et „men“: "Jeg vil egentlig hellere arbejde med fremtidens kørere end fortidens kørere."

Her bør det måske bemærkes, at Daniel Ricciardo også har rundet de 30 år og dermed kun er 2 år yngre end Vettel.

Men Renault har stadig sit juniorprogram, som man startede i 2016, så man senest i 2021 har en færdiguddannet F1-kører. Den kører, der er tættest på at komme i betragtning, er Christian Lundgaard, som kører sin første Formel 2-sæson i 2020.

Formula Renault Supercup i Monaco 2018. Christian Lundgaard og Alex PeroniFormula Renault Supercup i Monaco 2018. Christian Lundgaard og Alex Peroni
Copyright Renault Motorsport


Hvis Christian Lundgaard leverer varen i år, kunne han måske være en god afløser Daniel Ricciardo. Hvem ved…

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »