Holland Dagen Derpå: Grus i maskineriet

Regnen udeblev, men det betød ikke en fladt Formel 1-løb i Holland: Hadjar blev dagens mand, mens Ferrari og Norris fik grus i maskineriet. Spørgsmålet er: Er Formel 1-verdensmesterskabet allerede afgjort?

Lando Norris fører an på Zandvoort. Hollands GP 2024. Copyright McLaren Media/LAT Photography

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
På trods af, at det lovede voldsomme regnvejr udeblev, løb gårsdagens hollandske Formel 1-grandprix ikke ud i sandet:

Ok, det var forventet, at en McLaren ville vinde, og at Max Verstappen som altid ville være med fremme, men det var de færreste, der havde ventet at se Hadjar i en Racing Bull på podiet.

Isack Hadjar, Racing BullsIsack Hadjar, Racing Bulls
Copyright Red Bull Contentpool


Selvfølgelig var Hadjar heldig, da Lando Norris’ motor sagde farvel og tak til sidst i løbet – angivelig skulle det være et problem med olietrykket – men Hadjar var aldrig langt væk fra Max Verstappen og skyggede den 4-dobbelte verdensmester inden for ca. 2 -3 sekunder det meste af løbet.

På den baggrund er det mere end fortjent, at Isack Hadjar modtog sin pokal for 3. pladsen – en pokal han formåede at smadre efterfølgende… Men ok: Måske er der flere på vej til franskmanden, hvis han præsterer på samme niveau i de resterende løb.

Apropos niveau - vi bliver nødt til at tale om Ferrari:

Ferrari formåede ikke at hente point i Holland, og det var måske delvist selvforskyldt, for det italienske team var langt, langt efter de fleste teams om fredagen, og selv om italienerne formåede at rette op på farten i kvalifikationen også i løbet, så nytter det ikke noget, at en 7-dobbelt F1-verdensmester som Hamilton smider bilen væk i et sving og smadrer den som en nybegynder. Det er bare ikke godt nok.

Ferrari pre-test. Lewis Hamiltons første dag hos FerrariFerrari pre-test. Lewis Hamiltons første dag hos Ferrari
Copyright Ferrari


Leclerc var uheldig med at blive kørt af banen af unge Antonelli i Mercedes, men grundlæggende fejlede Ferrari i denne weekend for hårdt og på flere planer for at kunne være med helt fremme.

En af dem, der overraskende nok endt længere fremme var Haas-køreren Oliver Bearman, der endte på en meget flot 6. plads efter at være startet fra pitten. Det vidner om overblik, fejlfri kørsel og is i maven hos unge Bearman – og selvfølgelig også lidt held. Men Haas-teamet havde en god dag i Holland, da Esteban Ocon snuppede det sidste point til Haas.

Englands Grand Prix 2025. Oliver Bearman for Haas F1 møder Percy PigEnglands Grand Prix 2025. Oliver Bearman for Haas F1 møder Percy Pig
Copyright Haas F1


Desuden fortjener Albon i sin Williams ros for at lande en flot 5. plads til det stadig trængte Williams-team, mens Sainz var rasende på løbets stewards over en straf efter en kollision med Lawson. Sainz ser ikke ud til at have fundet sig til rette hos Williams endnu, og løbet i Holland var endnu et eksempel Sainz’ kvaler i sit nye team.

Canadieren, som alle elsker at hade, Lance Stroll, kørte et overraskende godt løb og sluttede som nr. 7 foran Fernando Alonso, der endte på en lidt skuffende 8. plads. På trods af at Stroll formåede at smadre sin Aston Martin flere gange i løbet af weekenden, kørte han fejlfrit under løbet på trods af de vanskelige forhold, som f.eks. Hamilton ikke kunne håndtere bag rattet.

Monacos Grand Prix 2025. Aston Martin. Adrian Newey med Lance StrollMonacos Grand Prix 2025. Aston Martin. Adrian Newey med Lance Stroll
Copyright Aston Martin Aramco F1 Team


Og Strolls præstation burde måske give stof til eftertanke: Er Lance Stroll så dårlig en kører, som man måske gerne vil gøre ham til? Canadieren har stadig 2 point flere end Alonso denne sæson.

Og apropos point: Norris er nu 34 point efter Piastri i den samlede stilling, og verdensmesterskabet er selvfølgelig ikke afgjort, men med den form, som Piastri har vist i den igangværende sæson, bliver det svært for Norris at hente så mange point fra sin holdkammerat så hurtigt i samme bil.

Lando Norris var naturligvis skuffet efter sin motordefekt, men i stedet for at skælde ud på sit team, sagde englænderen: ”Nu vil jeg bare gerne have en burger”. Det blev ikke til champagne denne gang for Norris...

Ungarns Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris, champagne fejringUngarns Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris, champagne fejring
Copyright McLaren Media


Norris havde nok brug for en reparationsburger efter Hollands F1-grandprix, men måske ved Norris også, at hvis han skulle tabe VM til sin teamkammerat, ville det ikke kun være hans egen skyld.

Ralf Schumacher mente på Sky Tyskland umiddelbart efter løbet, at defekten sjovt nok ville kunne hjælpe Norris til at køre mindre hæmmet og mere risikovilligt i de kommende løb, fordi Norris ikke var skyld i de tabte point denne gang.

Om ikke andet betød weekenden i Zandvoort sand i maskineriet for Norris i bestræbelserne på at vinde VM.

Næste F1-løb er denne søndag i Monza – og her skal det blive spændende at se, om reparationsburgerne bliver erstattet med hurtige panikpizzaer, måske hos Ferrari, hvem ved..

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mårke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Se alle nyheder »