Ferrari luger ud blandt sine juniorkørere

Ferrari har skåret ned på antallet af juniorkørere, så teamet ikke har nogle kørere i Formel 2 i den kommende sæson.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
For første gang i flere år afvikles Formel 2 uden juniorkørere fra Ferraris akademi. Således oplyser Maranello, at Marcus Armstrong ikke længere deltager i fabrikkens juniorprogram.

Den 21-årige newzealænder kom til F2 i 2020, hvor han kørte for ART Grand Prix. Året efter skiftede han til DAMS, og begge år blev det til 13.-pladser i mesterskabet.

Ferrari oplyste endvidere, at fabrikkens anden juniorkører, Callum Ilott, der sidste år var reservekører hos kundeteamet Alfa Romeo i Formel 1, ville "tage et 'sabbatsår''" efter at være rykket til IndyCar på fuld tid for Juncos Racing.

Fabrikken oplyser, at man opsiger kontrakten, fordi skiftet "falder uden for FDAs (Ferrari Driver Academy) område" og at man derfor "ikke vil være i stand til at tilbyde tilstrækkelig support til englænderen".

Charles Leclerc sammen med den nykårede F3-mester Robert ShwartzmanCharles Leclerc sammen med den nykårede F3-mester Robert Shwartzman
Copyright Ferrari Media


Herefter bliver de mest fremtrædende medlemmer af Ferrari Driver Academy i 2022 være Mick Schumacher, der igen kører for Haas F1, samt Robert Shwartzman, der fortsætter i rollen som Ferraris testkører.

Schumacher vil kombinere sine forpligtelser hos Haas med rollen som reservekører for Ferrari i 11 løb i 2022.

Ferrari har derfor nu udelukkende akademikørerne i de underliggende klasser.

Således kører Arthur Leclerc, yngre bror til F1-køreren Charles Leclerc, i Formel 3, hvor han fortsætter hos Prema.

Her får Leclerc følgeskab af den unge britiske kører Oliver 'Ollie' Bearman, der er to gange vinder af Formel 4-mesterskaber i 2021 samt vinder af Aston Martin Autosport BRDC Young Driver of the Year Award.

Den svensk-bosniske kører, Dino Beganovic, forbliver i Formel Regional i 2021, mens James Wharton, Maya Weug og den nyligt tilkomne Rafael Camara vil køre i Formel 4.

Endelig er Laura Camps Torras den anden kvinde, der slutter sig til FDA efter Weug. Torras skal primært deltage i gocart, men hun skal også prøve kræfter med en F4-racer i år.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti på vej til Cadillac?

Er Vesti på vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Har Ocon fået sparket?

Har Ocon fået sparket?

F1 Nyheder 2026-10-31 15:38:00
Haas F1 har sat Esteban Ocon af holdet resten af Mexico-weekenden og givet hans sæde til reserven Ryo Hirakawa. Holdet vil ikke sige hvorfor. Måske ligger årsagen i et ophedet radioskænderi med holdet om dækvalg.
[Læs mere]

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

F1 Nyheder 2026-10-30 16:31:00
En enkelt teamordre i Spanien endte med 13.000 dødstrusler mod Pierre Gasly. FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem kalder netchikane for en sygdom. Jeremy Clarkson fik en lille pakke med på vejen.
[Læs mere]

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Se alle nyheder »