Klokken 2:30 dansk tid, tikkede det store Tag Heuer ur i Melbourne over på 12:30 lokal tid og dermed kunne den første frie træning sættes i gang.
Tag Heuer er ny tidtagning-partner i Formel 1 og erstatter Rolex der har præget alle banerne de sidste mange år.
Med fem rookies, var der forventeligt en del små episoder på banen, og på et tidspunkt måtte sessionen afbrydes med et rødt flag, fordi der var spredt for meget grus på asfaltet, som et resultat af flere hurtige afkørsler. Alle slap dog godt fra de mindre afkørsler.
Bearman i væggen
Oliver Bearman var mindre heldig da han skulle igennem en af de hurtige kombinationer omkring sving 9-10. Han mistede kontrollen over bagenden i høj fart og snurrede rundt. Haas raceren stod tilbage med 3 hjul, men den unge britte var heldigvis uskadt.
F1 75 Afsløring af 2025 racerne
Copyright Getty Images
Sainz nr 2
Alex Albon har længe været den hurtige mand hos Williams, men nu er Carlos Sainz Jr. kommet til teamet, og det ser ud til at den unge Thailænder har fået en teamkammerat som kan matche ham - og måske endda slå ham. Sainz var i hvert fald flyvende i første frie træning og blev næsthurtigst. Albon var også pænt med på sjettepladsen.
Alle øjne på Doohan
Den lokale helt, Jack Doohan, kæmpede meget med sin Alpine-racer under hele træningen. Den unge australier fik meget TV tid, men det var ikke til hans fordel. Hans omgange var præget af mange små bremsefejl mens han kæmpede for at lære raceren at kende uden at smide den i barrieren. Doohan slutter P13.
Bemærk! Det angivne dæk viser hvilken compound som køreren har sat den pågældende tid på.
Pirelli dæktyper:
W
= Regnvejrsdæk ("Wet")
I
= Regnvejrsdæk til let regn ("Intermediate")
H
= Hard dæk
M
= Medium dæk
S
= Soft dæk
Hvis dækket ikke er farvet, så betyder den angivne cirkel følgende:
P
= Pirelli (1950 - nu)
G
= Goodyear (1964 - 1998)
M
= Michelin (1978 - 2006, ikke alle år)
B
= Bridgestone (1997 - 2010)