Kevin presser Mick til fejl

De tyske Formel 1-kommentatorer kommer med sjælden kritik af Mick Schumacher: Mick presses af Magnussen til at satse for hårdt og begå fejl, hvilket førte til den uhyggelige ulykke under kvalifikationen til Saudi-Arabiens F1-grandprix.

Saudi Arabiens GP 2022. Mick Schumacher i garagen trods at han ikke skulle køre ræs søndag efter sit kval-crash. Copyright Haas F1

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Det er sjældent, at de tyske medier kommer med kritik af tyske kørere, især med efternavnet Schumacher – men nu begynder det så småt at ske.

Den tyske F1-kommentator og tidligere F1-kører Christian Danner og den tidligere teamchef Colin Kolles kritiserer Mick Schumacher efter sidste uges grandprix i Saudi-Arabien – og det kan danske Kevin Magnussen måske tage noget af skylden hhv. æren for:

I det tyske medie AvD Motor & Sport Magazin på Sport1 hævder Colin Kolles, at ”han [Mick Schumacher] bliver nødt til at strenge sig an for at nå op på Kevin Magnussens niveau. Han [Kevin Magnussen] kom tilbage uden tests og uden at have kørt Formel 1 i over et år, og var bedre [end Mick Schumacher] lige med det samme.”

Saudi Arabiens GP 2022. Kevin Magnussen klar på griddenSaudi Arabiens GP 2022. Kevin Magnussen klar på gridden
Copyright Haas F1


Den 23-årige tysker var heldig med ikke at komme til skade under sin voldsomme ulykke i lørdagens kvalifikation op til Saudi-Arabiens grandprix, og han fik heller ikke lov til at deltage, da Haas i tilfælde af en ny ulykke ikke ville have haft reservedele nok til næste løb i Australien.

At Mick Schumacher presser sig selv og sin Haas-racer til det yderste, ser den tyske F1-kommentator Christian Danner som et udtryk for, at Mick Schumacher føler sig presset af Kevin Magnussen:

”[Ulykken var] et resultat af det pres, som hans nye holdkammerat [Kevin Magnussen] har givet ham. Her er standarden meget højere.“

Kevin Magnussen og Mick SchumacherKevin Magnussen og Mick Schumacher
Copyright Haas F1


Både Colin Kolles og Christian Danner er enige om, at Mick Schumacher nok skal give Kevin Magnussen kamp til stregen senere i sæsonen, men i øjeblikket har Kevin Magnussen overtaget internt i teamet.

Mick Schumacher må helst ikke blive slået for tit af Kevin Magnussen, for ellers kan der langsomt begynde at blive sat spørgsmålstegn ved tyskerens talent – ikke forstået på den måde, at han er talentløs, men når nu har tyskeren har fået en holdkammerat i Kevin Magnussen, som er lynhurtig med det samme, og som ikke begår de store fejl under kvalifikation og løb, bliver man nødt til at spørge, hvorfor Schumacher ikke kan følge med.

Situationen hos Haas var voldsomt anderledes sidste, da Mick Schumacher havde russiske Nikita Mazepin som holdkammerat, der havde flere penge end talent – og takket være en invasionskrig til sidst heller intet sæde...

Derfor bliver sæsonen 2022 vigtig for Mick Schumacher, og det bliver afgørende for ham at vise sit værd over for Magnussen, hvis tyskeren vil gøre sig forhåbninger om at køre for Ferrari.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

F1 Nyheder 2026-10-30 16:31:00
En enkelt teamordre i Spanien endte med 13.000 dødstrusler mod Pierre Gasly. FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem kalder netchikane for en sygdom. Jeremy Clarkson fik en lille pakke med på vejen.
[Læs mere]

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Se alle nyheder »