HAAS på vej mod bunden

HAAS stillede til start i 2025 med to nye kørere, hvilket ikke har forbedret deres resultater på banen og der er ikke meget der tyder på at det bliver bedre i den sidste del af sæsonen.

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 18/8 2025 klokken 10:08

Sidste år valgte Nico Hülkenberg at indgå en aftale med Sauber, så han efter 2024 sæsonen ikke længere skulle kører for HAAS. Et skifte mange så som lidt af en nedtur, men som har vist sig at være et rigtigt godt valg.

Efterfølgende valgte HAAS så ikke at forlænge med Kevin Magnussen, der nu er helt ude af Formel 1.

Nye på holdet, er den erfarne Esteban Ocon og nybegynderen Oliver Bearman.

Om det er de to nye kørere, eller om det er holdet som helhed, så er det et faktum, at de ikke har formået at gøre det så godt som tidligere år.

Kun Alpine har klaret sig dårligere, men de ser samtidig ud til at være på vej i den rigtige retning, mens HAAS ser ud til at falde helt igennem.

Som dansker, kan man nemt komme til at pege på, at det var forkert af dem at skille sig af med Magnussen, men det er næppe det der har forårsaget nedturen.

Ocon har vist en modenhed, vi ikke har set fra ham før, mens Bearman klart udvikler sig i den rigtige retning.

Om det så er Komatsu der ikke gør det godt nok, eller om det bare er alle de andre der er blevet marginalt bedre, mens HAAS har stagneret, er lidt svært at sige noget om, dog kan vi konstatere, at feltet er tættere end nogensinde før.

Tidligere har et bundhold ofte stået med 0 point, halvvejs inde i sæsonen, men i år har Alpine scoret hele 20 point og HAAS respektable 35 point.

Kun topholdet McLaren skiller sig ud fra statestikken, med deres voldsomme pointhøst.

Historisk set har HAAS været dårlige til at udvikle deres biler hen over sæsonen, hvilket ikke virker til at være anderledes i år, hvorfor der ikke skal meget til før det er HAAS der står sidst på konstruktørlisten.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk siden og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.