Færre tilskuere på Zandvoort

Formel 1 har planer om at køre på Zandvoort igen, men nu lyder meldingen, at det bliver lukket mange færre tilskuere ind, end arrangørerne først havde antaget.

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Zandvoort gør sit comeback på Formel 1-kalenderen, når banen bliver en del af F1’s triple-header bestående af Spa, Monza og Zandvoort.

Sidst der blev kørt løb på Zandvoort, det var tilbage i 1985, da Niki Lauda tog sejren i sin McLAren TAG-Porsche. Derfor var der store forventninger sidste år, da banen var klar til at byde Formel 1 velkommen tilbage.

Pandemien satte en kæp i hjulet for drømmene, og løbet blev udskudt til 2021. Covid-19 var også medvirkende til, at løbets originale dato tilbage i maj blev rykket til september. Årsagen var, at arrangørerne kun ville afholde løbet, hvis de kunne have fuldt hus med 105.000 tilskuere dagligt. Det var nemlig her arrangørerne kunne skabe profit.

Nu er det så blevet officielt, at den officielle tilskuergrænse er blevet sat til 70.000 mennesker af den hollandske regering. Dermed kan Zandvoort ikke fylde alle pladserne, som de ellers havde som krav for at skabe profit. Arrangørerne bag arrangementet, Circuit Zandvoort, SportVibes og TIG Sports, har valgt at afholde løbet alligevel. Årsagen er, at de inden for de kommende år vil skabe verdens største ultimative racer festival.

Derfor vælger arrangørerne at afskrive tabet, og sørge for at Max Verstappen kan please sine hollandske fans, og få massiv støtte i den igangværende kamp om titlen.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mårke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Se alle nyheder »