Englands GP: Billeder

Det er fredag på Silverstone og BMF1.dk har allerede taget en masse billeder, og har indsamlet de bedste billeder fra holdenes optakter. Se dem hér men vi venter på kvalifikationen til sprintløbet kl 17:30

OM SKRIBENTEN

Nicolai fra BMF1.dk Nicolai grundlagde BMF1.dk sammen med Allan og har en række Formel 1 web-projekter bag sig. Udover al teknikken, har Nicolai skrevet om Formel 1 siden 1997.

KATEGORIER

Formel 1 Optakter

Formel 1 teams elsker at lave specialbemalinger og specielt merchandise til ét enkelt løb, og på Silverstone er det McLaren og Cadillac der har gjort mest ud af det.

McLaren hylder McLaren M2B raceren fra 1966. Raceren kørte sit første løb i Monaco og markerede McLarens entré i Formel 1. I dag hedder McLarens 2026 model, MCL40, og på Silverstone vil den have en bemaling inspireret af M2B racerens bemaling.

Cadillac er den nye dreng i klassen, men vil gerne markere sig som det mest amerikanske team i feltet, selvom det amerikanske Haas-team har været med siden 2016.

For at fejre den amerikanske uafhængighedsdag (ironisk nok fejrer de uafhængighed fra England) den 4. juli, har teamet lavet en ny bemaling, inspireret af det amerikanske stars and stripes-flag.

Englands Grand Prix 2026. Cadillac F1 fejler 4. juli med speciel bemaling der hylder det amerikanske flagEnglands Grand Prix 2026. Cadillac F1 fejler 4. juli med speciel bemaling der hylder det amerikanske flag
Copyright Cadillac F1

Englands Grand Prix 2026. McLaren hylder den første Formel 1 McLaren, M2B med en moderne bemaling i samarbejde med Google GeminiEnglands Grand Prix 2026. McLaren hylder den første Formel 1 McLaren, M2B med en moderne bemaling i samarbejde med Google Gemini
Copyright McLaren F1 Team

Englands Grand Prix 2026. McLaren hylder den første Formel 1 McLaren, M2B med en moderne bemaling i samarbejde med Google GeminiEnglands Grand Prix 2026. McLaren hylder den første Formel 1 McLaren, M2B med en moderne bemaling i samarbejde med Google Gemini
Copyright McLaren F1 Team

Endeligt har Lewis Hamilton lanceret en - for Silverstone - unik kasket, som kan købes i de mange merchandise boder rundt om på banen.

Englands Grand Prix 2026. Lewis special-kasket til denne ene weekendEnglands Grand Prix 2026. Lewis special-kasket til denne ene weekend
Copyright BMF1.dk

Der er også flere kørere, fx Valtteri Bottas, Arvid Lindblad og Carlos Sainz som har specielle design på deres hjelme i denne weekend. Oscar Piastri har taget hele tre hjelme med til weekenden - en til hver dag. Dem bringer vi alle i en senere artikel.

Stemningsbilleder fra Paddock

Ligesom banen, fanzonerne og campingpladserne, så summer paddocken af liv, allerede inden der har været én eneste Formel 1 racer på banen. Til gengæld har der allerede været kørt frie træninger for F1 Academy (hvor Alba Larsen blev 13. hurtigste kvinde) og Formel 3 (hvor Noah Strømsted blev 9. hurtigst).

Englands Grand Prix 2026. Tørvejrs-dækEnglands Grand Prix 2026. Tørvejrs-dæk
Copyright BMF1.dk

Englands Grand Prix 2026. Motorhomes i paddocken. AlpineEnglands Grand Prix 2026. Motorhomes i paddocken. Alpine
Copyright BMF1.dk

Englands Grand Prix 2026. Regnvejrsdæk, som næppe kommer i brug denne weekend.Englands Grand Prix 2026. Regnvejrsdæk, som næppe kommer i brug denne weekend.
Copyright BMF1.dk

Englands Grand Prix 2026. Motorhomes i paddocken. McLarenEnglands Grand Prix 2026. Motorhomes i paddocken. McLaren
Copyright BMF1.dk


McLaren Formula 1 Team


Ejer: McLaren Group
Hovedsponsor: MasterCard
Website: https://www.mclaren.com
Kørere 2026:
Lando Norris (#1)
Leonardo Fornaroli (#67)
Oscar Piastri (#81)
VM-point 2026: 337 point

Stifteren af teamet, Bruce McLaren, startede McLaren i 1963, og teamet kørte sit første Formel 1-løb i Monaco i 1966. Året efter blev bedste resultat en 4. plads i Monaco. Problemet var upålidelige motorer.

I 1968, da Ford-Cosworth blev motorleverandør, skete der noget. Allerede året efter tog teamet sin første sejr på Nürburgring. I 1974 vandt Emerson Fittipaldi kørermesterskabet i en McLaren – første gang i teamets historie. James Hunt gentog succesen i 1976. I 1982 fik turboæraen...
Læs mere om McLaren Formula 1 Team

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Se alle nyheder »