Alonso modsiger Newey

Adrian Newey har udtalt, at den nye Aston Martin med Honda motorer, er så umulig at kører, at ingen vil kunne fuldføre et helt løb med den. Det modsiger Alonso nu.

Af: Allan Rud Haslund (arh@bmf1.dk) d. 03/05 2026 klokken 03:03

Aston Martin topkører Fernando Alonso, modsiger sin nye chef, allerede inden de første meter er kørt i den første løbsweekend.

Adrian Newey har udtalt, at Alonso ikke mener at han kan kører den nye Aston Martin, i mere end maksimalt 30 omgange, med de voldsomme vibrationer der er i den.

Men det er Alonso nu ude og modsige.

"Hvis bilen var hurtig og vi kunne se at vi ville kunne vinde med den, vil jeg ikke have noget problem med at køre i den i flere timer," kom det fra Alonso i et interview op til Australiens Formel 1 Grand Prix.

"Smerten vil være til at leve med, hvis vi bare var hurtige," sluttede han.

Men nu er der så ikke meget der tyder på at de er hurtige, så vi skal nok ikke forvente at se hverken Alonso eller Stroll komme i mål på søndag.

KATEGORIER

Formel 1

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.