Newey indrømmer store problemer

Det forlyder, at Aston Martin har så store problemer med Honda-motorerne, at man helt overvejer ikke at stille til start på søndag. Træningerne vil afgøre om man har løst nogle af problemerne godt nok til, at de vil starte.

Red Bull tekniske chef, Adrian Newey, til Aston Martin. Annonceret september 2024. Copyright Aston Martin Aramco F1 Team

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

Det er ikke den store hemmelighed, at der er problemer hos Aston Martin, der op til denne sæson har skiftet Mercedes-motorerne ud med Hondas.

Noget der virker som et meget dårligt valg.

Ud over, at det længe har været tydeligt, at Honda ikke leverer power nok, er det også kommet frem, at der er voldsomme vibrationer fra den.

Angiveligt skulle de være så voldsomme, at Lance Stroll skulle have meldt ud, at han maksimalt vil kunne holde ud at køre 15 omgange med den stærkt vibrerende motor.

Motorens vibrationer skulle angiveligt forplante sig ud i rattet, hvilket får fingrene til at blive helt følesløse, ifølge Stroll.

Fernando Alonso, i den anden racer, er ikke helt så negativ omkring vibrationerne, ifølge Newey, der udtaler at han har sagt, at han vil kunne klare omkring 30 omgange, men næppe meget mere.

Newey fortæller, at man har en løsning, som man skal teste af, men at man først ved om det vil virke, når de får bilen ud på banen på fredag.

Hvis det ikke bliver løst tilfredsstillende, kan vi med sikkerhed sige, at Aston Martin vil trække begge biler ud af løbet, inden det ternede flag. Rygter siger faktisk, at de ikke vil stille til start, skulle de ikke have løst det værste af problemet inden søndag.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Se alle nyheder »