Gasly må støtte sig til Hartleys data

Efter 2. frie træning var BMF1.dk henne og snakke med Gasly, der var optimistisk på vegne af teamkammerat Hartleys resultater

Pierre Gasly. Copyright Red Bull Photofiles

KATEGORIER

Formel 1
Det første spørgsmål til franskmanden var, hvordan han følte bilen havde været i løbet af dagen:

”Den synes at føles OK, tror jeg. Den føltes ikke så komfortabel – vi prøvede flere ting med Brendon, og Brendon synes at være en smule mere komfortabel end mig.

Så jeg vil se dybere på det i morgen og prøve at finde det bedste kompromis til lørdag, men der er helt sikkert noget potentiale, og forhåbentlig kan vi finde de ekstra 2-3 tiendedele til at kunne kæmpe med om top 10 så det er vores mål,” fortæller Gasly:

”Det bliver ikke nemt, men hvis vi putter alting sammen, så tror jeg, vi kan være der. Vi er nødt til at sætte en rigtig god omgang sammen, men jeg tror, vi kan være der.”

Gasly til interview med BMF1.dk i Monaco 2018
Copyright Bil Magasinet BMF1.dk



For Toro Rosso er det et spørgsmål om at finde den sidste sjat tid til kvalifikationen i morgen:

”Chassiset synes at virke ret godt, så det er så tæt mellem alle: Jeg tror når man kigger på sektorerne er vi omkring 2-3 tiendedele fra Alonso, der var P7.

Så med 3-4 tiendedele tror jeg, man kan være P7 eller P15, så det er meget tæt, og jeg synes det er en fed kamp, det er spændende og nu er vi nødt til at arbejde lidt mere og være sikker på, vi er hurtigst lørdag,” fortsætter han.

Det er dog Hartleys data, de har måttet støtte sig til, også i Gaslys bil:

”Jeg havde et lille problem med bremsen på mit longrun [løbsstintet, red.], men Brendon kørte mange omgange, og det så ud som om, det var konkurrencedygtigt, så det er positivt, men vi ved det vigtigste på en bane som denne er at kvalificere sig i front:

At kvalificere sig i front, at have en god start – så kan du være 2 sekunder langsommere, men er der ingen, der kan komme forbi dig, så det vigtigste er at sikre, vi kommer i Q3, vi får en god start, og så tror jeg hypersoft dækket bliver svært at håndtere for alle, men hovedfokus er på kvalifikationen lige nu.”

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

F1 Nyheder 2026-11-05 13:59:00
Han var hårdtslående og ærlig, og han skruede hverken ned for speederen eller for meningerne. Alan Jones, manden der i 1980 gav Williams holdets allerførste VM-titel, er død, 80 år gammel. Formel 1 har mistet en af sine mest kantede og elskede personligheder.
[Læs mere]

Schack's sidste løb

Schack's sidste løb

F1 Nyheder 2026-11-05 13:04:00
Det kommende Formel 1 Grand Prix i Brasilien, bliver afslutningen på en glorværdig karriere som Formel 1 mekaniker, for danske Ole Schack, der har været med på hele rejsen med Red Bull.
[Læs mere]

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Se alle nyheder »