Mercedes blåstemples af FIA

Ferrari har påpeget overfor FIA, at de har en stærk formodning om, at Mercedes' nye motor, ikke overholder de nye regler. Men FIA afviser at forbyde deres koncept.

Mercedes motorhome. Copyright BMF1

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Der er mange nye regler der skal holdes øje med, når Formel 1 sæsonen 2026 bliver skudt i gang.

Udefra ser Formel 1 forbrændingsmotoren ud til at være, som det der er kørt med de seneste år. Altså en 1,6 liters V6 maskine, med Turbo.

Alt det rundtom er ændret markant. Men det er en anden snak, for det er netop selve forbrændingsmotoren der er i fokus nu.

En af de helt store forandringer er kompressionsforholdet.

Det er sænket fra 1:18 til 1:16, hvilket betyder at motoren skal kunne holde længere, men også at den bliver svagere.

Det der så er humlen her, er at FIA måler kompressionen ved almindelig "stue temperatur", hvilket har fået nogle hold, primært Mercedes men til dels også Red Bull Power Trains (Ford), til at kikke på hvordan det kan udnyttes.

Og det forlyder, at Mercedes skulle kører med en kompression på 1:18, når motoren er i den høje drifttemperatur i chassiet, hvilket estimeres til at give dem så meget mere power, at de vil være omkring 3 tiendedele sekund hurtigere pr. omgang, i forhold til hvis de ikke havde den ekstra power.

Men FIA har nu afvist alle protester, ud fra, at Mercedes opfylder alle offentliggjorte tekniske krav, sammenholdt med, at de har fået godkendt motor og det der hører til den, løbende af FIA.

Selvom det er en gråzone, vil FIA ikke forbyde Mercedes motoren, eller Red Bull, hvorfor det er op til de andre producenter, at finde en løsning på udfordringen.

FIA afviser samtidig at udelukke, at de ikke vil forbyde denne måde at producerer motorer på, efter denne sæson, hvilket gør det endnu mere udfordrende for de hold, der ikke har valgt at gå den vej.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mårke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Se alle nyheder »