F1 Academy klemmer to ekstra løb ind

F1 Academy skulle have kørt løbsweekend i Saudi Arabien, men dette er nu aflyst så derfor har FIA besluttet at lave et nyt format for F1 Academy i Canada og Austin

F1 Academy: Natalia Granada (spanien) kører for SEPHORA teamet. Copyright F1 Academy Ltd.

Af: Nicolai Ascanius (na@bmf1.dk) d. 04/09 2026 klokken 13:04

Det nye format for weekenden, består af et "Opening Race" som skal køres i weekenderne til Canadas Grand Prix og Austins Grand Prix. Dermed består F1 Academy kalenderen for 2026 igen af 14 løb i alt, for de 18 kørere i feltet.

Det har været vigtigt for arrangørerne af F1 Academy serien (anført af Susie Wolff, tidligere Williams test-kører) at talenterne i F1 Academy får så meget løbserfaring som muligt, så derfor er der blevet arbejdet hårdt for at finde nye løb i erstatning for det aflyste løb.

Nyt kvalifikationsformat

For at sætte startrækkefølgen til det tilføjede løb, vil der blive kørt én kvalifikations-session på 30 minutter, hvor kørerne skal sætte to hurtige omgange, hvor den hurtigste vil afgøre startrækkefølgen for "Opening race".

Opening race vil give fulde point til kørere og teams og dermed være et lige så vigtigt strategiske element i weekenden, som resten af weekendens løb. Der gives også point for hurtigste omgang i løbet.

FIA afprøver tiltag

FIA har før brugt de mindre serier under Formel 1 til at afprøve tiltag som senere kan bruges i Formel 1, fx. sprint-weekender som er en variant af den måde F2 afvikler løb på.

Der har også været forslag om at indføre "reverse grid" i Formel 1, hvor det første løb i weekenden, bytter rundt på start-rækkefølgen i top-8 så 8. hurtigste kører starter forrest. Dette bruges i F2 og F1 Academy, men har altid mødt modstand når det blev foreslået i Formel 1.

KATEGORIER

F1 Academy

OM SKRIBENTEN

Nicolai fra BMF1.dk Nicolai grundlagde BMF1.dk sammen med Allan og har en række Formel 1 web-projekter bag sig. Udover al teknikken, har Nicolai skrevet om Formel 1 siden 1997.