Piastri hævdes at rykke til McLaren

Til trods for, at Alpine har offentliggjort at de holder fast i, at de har en kontrakt med Oscar Piastri, mens Piastri selv hævder det modsatte, forlyder det nu, at Mclaren har indgået en aftale med Piastri, som erstatning fro Ricciardo.

Daniel Ricciardo i McLaren i Bahrain.. Copyright McLaren Media - Motorsport Images

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Der er ikke mange der er i tvivl om, at Oscar Piastri er en meget talentfuld kører og at vi nok skal se ham i en Formel 1 bil, i 2023.

Det store spørgsmål lige nu er, hvilket hold det er han skal kører for.

Efter Alpine fik sig en overraskelse, af Fernando Alonso valgte at skifte til Aston Martin, da Sebastian Vettel valgte at forlade sporten efter denne sæson, var det franske hold, der har Piastri som 1. reservekører, hurtige til at melde ud, at den hurtige australier, ville blive opgraderet til Grand prix kører, efter denne sæson, for deres hold.

Kort efter pressemeddelelsen fra Alpine kom, hvor der lidt underligt, ikke var udtalelser fra Piastri, meldte unge Piastri så ud, at han ikke havde skrevet under på en aftale med holdet, og understregede at han faktisk ikke havde tænkt sig at gøre det, ved at melde ud, at han ville kører i Formel 1 i 2023, men ikke for Alpine, uden så at melde ud, for hvilket hold det så skulle være.

Rygterne gik straks på, at han havde indgået en aftale med McLaren, men da Williams så pludselig meldte ud, at de havde en vigtig bekendtgørelse, begyndte rygtet så at svirer, om det var Williams, der er inde i en god periode, der havde fået fingrene i Piastri.

Men da Williams så meldte ud, at de havde forlænget med Albon, kom fokus tilbage til McLaren, samtidig med at Alpine understregede, at de havde en aftale med Piastri.

Nu forlyder det så, fra kilder tæt på McLaren, at det er dem der har indgået en aftale med Piastri og at man forventer at komme med annonceringen, som planlagt, til det Italienske Formel 1 Grand Prix på Monza, til september.

I mellemtiden er der tavshed fra både Piastri selv og Alpine, der nok mest af alt skyldes, at de er i gang med at se på det juridiske bag deres aftale, som angiveligt skulle være udløbet, dagen inden Alpines annoncering.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

F1 Nyheder 2026-10-30 16:31:00
En enkelt teamordre i Spanien endte med 13.000 dødstrusler mod Pierre Gasly. FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem kalder netchikane for en sygdom. Jeremy Clarkson fik en lille pakke med på vejen.
[Læs mere]

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Se alle nyheder »