Allerede to møder mellem Hamilton og Ferrari

Hvis man tør tro de italienske medier, har Lewis Hamilton mødtes to gange med Ferrari-chefen John Elkann for at få en kontrakt med det italienske team. Binotto skamroste da også Hamilton på pressekonferencen op til Abu Dhabis grandprix.

Kinas Grand Prix 2019. Mercedes AMG under fredagens træninger. Vettel og Hamilton mødes under autografskrivning. Copyright Mercedes AMG

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Et harmløst citat fra Mattia Binotto på FIA-pressekonferencen om fredagen i Abu Dhabi trækker nu overskrifter i de italienske medier. Lewis Hamilton er "en usædvanlig fantastisk kører" sagde Ferrari-teamchefen, og han er "glad" for, at Hamilton er ledig på kørermarkedet for 2021.

På spørgsmålet om, hvorvidt Ferrari spilder deres tid med at drømme om Hamilton i teamet, når han nu selv mener hans fremtid er hos Mercedes, svarede Hamilton: "Det er aldrig spild af tid at være venlig over for andre. Jeg tror, det er det første kompliment, jeg har fået fra Ferrari i 13 år!”

Hamilton har i hvert fald ikke noget imod at blive rost af Ferrari. Ferrari er efter Hamiltons mening "et team, som jeg altid har værdsat. At blive respekteret af nogen, der befinder sig så højt oppe i hierarkiet, er meget positivt."

Det italienske medie Gazzetta dello Sport mener at vide, at Hamilton allerede har mødtes to gange med Ferrari. Sportsavisen kendes som entusiastisk men ikke useriøs, og når den beretter om to konkrete møder mellem Hamilton og John Elkann, så kan der absolut været noget om det.

Piero Ferrari, der ejer 10 procent af aktierne i Ferrari og som er søn af Enzo Ferrari, skulle også være en kæmpe fan af Hamilton.

Men for Hamilton ville et skifte være lidt af et problem, for han har kørt med en Mercedes-motor hele sin F1-karriere og været ambassadør for mærket.

Leclerc, Hamilton, og Vettel.Leclerc, Hamilton, og Vettel.
Copyright Mercedes AMG


Mercedes-teamchefen Toto Wolff har intet problem med kontakten mellem Ferrari og Hamilton: ”Jeg har det helt ok med det”, svarer han direkte adspurgt. "Vi lever i en fri verden. Og jeg er klar over, at han kigger på sine karrieremuligheder. Jeg ville selvfølgelig ønske, at han fortsætter hos os. Men man ved aldrig. Og det har jeg ingen problemer med. Jeg er begyndt at acceptere det faktum, at alle har egne mål og er på udkig efter de bedste chancer for karrieren.”

Wolff fortsætter: "Racerkørere vil altid køre i den bedste bil. Hvis Mercedes kan tilbyde kørere den bedste bil, er jeg sikker på, at vi får de bedste kørere i vores biler.”

Men hvem er så de bedste kørere? Jos Verstappen, far til Max, kommer stadig forbi og får en kop kaffe hos Toto Wolff, og Max Verstappens kontrakt med Red Bull udløber også ved udgangen af 2020.

Japans Grand Prix 2019. Max Verstappen og Charles Leclerc til pressekonference torsdagJapans Grand Prix 2019. Max Verstappen og Charles Leclerc til pressekonference torsdag
Copyright Red Bull Contentpool


Hos Ferrari virker Charles Leclerc til at have etableret sig, mens Vettel næppe får sin kontrakt forlænget, medmindre han opper sig gevaldigt.

Stort set alle kørerkontrakter udløber ved udgangen af 2020, og derfor er der lagt i kakkelovnen til en god gang silly season, før sæsonen egentlig er begyndt.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

F1 Nyheder 2026-11-05 13:59:00
Han var hårdtslående og ærlig, og han skruede hverken ned for speederen eller for meningerne. Alan Jones, manden der i 1980 gav Williams holdets allerførste VM-titel, er død, 80 år gammel. Formel 1 har mistet en af sine mest kantede og elskede personligheder.
[Læs mere]

Schack's sidste løb

Schack's sidste løb

F1 Nyheder 2026-11-05 13:04:00
Det kommende Formel 1 Grand Prix i Brasilien, bliver afslutningen på en glorværdig karriere som Formel 1 mekaniker, for danske Ole Schack, der har været med på hele rejsen med Red Bull.
[Læs mere]

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Se alle nyheder »