Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 6/6 2025 klokken 13:06
Lance Stroll går amok, efter endnu en frustrerende dag i bilen, mens Fernando Alonso råber op om, at han er verdens mest uheldige Formel 1 kører.
Aston Martin, der har hyret legendedesigneren Adrrian Newey, ser ud til at have skrottet 2025 sæsonen helt, til fordel for at komme med noget helt nyt og meget vildt i 2026, når der kommer nye Formel 1 biler igen.
Men det kan virke til, at det er en stor fejl.
Begge kørere er helt nede, med deres selvtillid, efter deres bil ser ud til at bliver dårligere efter hvert et løb, hvilket ikke lover godt for fremtiden.
De er og skal være professionelle, men når det ser ud til at alt man foretager sig, nærmest kun gør bilen langsommere, kan det ikke undgås at gå ud over deres tro på egne evner. Selv for Alonso.
Lance Stroll skulle angiveligt være gået amok efter endnu en elendig kvalifikation, hvor han smadrede hånden og næppe bliver klar til det kommende løb i Canada.
Med Alonsos negative udmeldinger, ser det ikke ud til at stemningen bliver bedre, hvilket går ud over hele holdets indsats, så det hele bliver endnu mere elendigt.
Hvis ikke de formår at få vendt den stemning, kan Newey også ende med at miste troen på at holdet vil fungere, selv med et fantastisk bil mellem hænderne, hvilket kan få ham til at løbe skrigende væk fra dette nye projekt for ham.
Smutter Newey, vil fiaskoen være total for Lawance Stroll.