Wehrlein ude efter 17?

Selvom Pascal Wehrlein har scoret samtlige point, som Sauber har på deres konto i år, ser det ud til at han ikke forbliver i Formel 1 efter denne sæson. Saubers nye aftale med Ferrari sender ham ud.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Der er ikke mange der er i tvivl om, at Pascal Wehrlein er en af de mere talentfulde unge kørere i Formel 1 feltet, men det er desværre ikke kun talent, der afgøre ens skæbne i Formel 1.

Wehrlein, der var tæt på at få det ene sæde hos Mercedes i vinter, da Rosberg valgte at stoppe, er kommet til Formel 1 med Mercedes støtte.

Men mens Ocon, der ligeledes støttes af Mercedes, fik et sæde hos Force India, der kører med Mercedes motor, lykkedes det kun lige akkurat for Wehrlein at blive i Formel 1 i denne sæson, efter Manor gik konkurs, ved at komme ind til feltets absolutte backmarker Sauber.

Sauber har nu fået nye ejere, ejere der har tætte forbindelser til svenske Marcus Ericsson, der ikke gør meget væsen af sig i Formel 1, men som har kontakterne til at blive.

De nye ejere har også højere ambitioner, eller penge til at have højere ambitioner, end de tidligere ejere, hvilket betyder, at de i 2018 vil kører med den nyeste motor fra Ferrari.

Men en del af den aftale, siges også at inkludere at Sauber tager en af Ferraris unge kørere ind på holdet.

Det betyder at Wehrlein står uden et sæde.

Selv med Mercedes backing, ser det ikke ud til at der er plads på nogle af de andre hold der kører med Mercedes motorer, ej heller hos Williams, der forventes at beholde begge deres kørere.

Synd for Wehrlein, men Formel 1 er hård.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »