HAAS er perfekt for Magnussen

At være en del af et lille hold, hvor der ikke er et konstant pres på for at vinde, er noget der passer Kevin Magnussen godt. Det er derfor det går ham bedre i Formel 1 nu.

Kevin Magnussen om søndagen til Spaniens GP. Copyright Haas F1

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
"Vi har slet ikke samme pres på for at vinde eller bare at gøre det rigtige hele tiden, som jeg oplevede på de andre hold", udtaler Kevin Magnussen i et interview op til Canadas Grand Prix i næste weekend.

"HAAS har en helt anden tilgang til Formel 1."

"De ved at de er nye i Formel 1 og de ikke kommer til at vinde løb lige med det samme, faktisk er det slet ikke en målsætning, selvom det selvfølgelig er min", tilføjede danskeren, der nyder godt af den afslappede atmosfære på holdet.

Den afslappet indstilling, skal dog ikke forveksles med, at de ikke har ambitioner, for det er tydeligt, at HAAS gerne vil vise at de kan være med, selvom budgettet er langt mindre end det de hold de primært kæmper med, har til rådighed.

Da BMF1.dk mødte Gene Haas i Monaco, var netop lysten til at vinde, noget af det der kom frem, men ikke for enhver pris.

Samtidig var det også tydeligt, at Gene Haas godt kan li at se en kører der går til den, hvorfor han er større tilhænger af Kevins kørerstil, frem for Grosjeans.

Med den nye ro Kevin har fundet, kan han også gå hen og finde sine egne bedste styrker frem på ny, hvilket hans fantastiske starter er en af, som vi så ham udfører i Monaco.

Første omgang af Monacos GP
Copyright Haas F1


HAAS kan blive det helt store vendepunkt for K-Mag, hvilket kan betyde, at målet om at blive verdensmester en dag, slet ikke er så umuligt som det så ud i 15 og 16.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »