Breaking: Gasly erstatter Kvyat

Toro Rosso har netop offentliggjort, at Pierre Gasly erstatter Daniil Kvyat i Malaysias Grand Prix den kommende weekend.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Selv om Faenza-baserede Toro Rosso stadig vælger at beholde Daniil Kvyat i teamet, har Red Bulls søsterteam valgt at erstatte russeren i de næste par løb, herunder bl.a. i Malaysias Grand Prix den kommende weekend. Erstatningen hedder Pierre Gasly.

Oprindeligt var det planen, at Gasly skulle erstatte Carlos Sainz, som er på vej til Renault, men efter Jolyon Palmers tilfredsstillende og pointgivende resultat i Singapore, ser det ud til, at briten holder skansen lidt endnu i den gule racer.

Dette efterlader Sainz i en fastlåst situation, idet at det oprindeligt forventedes, at spanieren ville debutere hos Renault i Malaysia. Dertil kommer, at Sainz’ fjerplads i Singapore har gjort Toro Rosso kælderkolde på ideen om et hurtigt udlån til Renault.

Gasly kommer til at køre for Toro Rosso i både Malaysia og i Japans Grand Prix på Suzuka. Derimod forhindres franskmanden i at deltage i USA's Grand Prix i Austin, Texas, idet han skal deltage i finalen i den japanske Super Formula serie. Her sidder Kvyat utvivlsomt i bilen igen, men hvad der herefter sker, er uvist.

Pierre Gasly tester for Red Bull.
Copyright Red Bull Photofiles


Det er en begejstret franskmand, som fortæller om sine nye udfordringer.

"Jeg vil gerne takke alle, der har hjulpet mig med at få denne chance i min motorsportskarriere og specifikt Red Bull, Dr. Helmut Marko og Scuderia Toro Rosso... det er en fantastisk mulighed for mig," sagde han.

"Jeg føler mig så klar, som man overhovedet kan være. Jeg var jo nødt til at være forberedt på hvad som helst i min rolle som Red Bull Racings tredjekører i år.”

”Jeg vil gøre mit bedste for at klare mig godt sammen med Scuderia Toro Rosso i løbet af de kommende løb," lød det fra Pierre Gasly.

2016 har været en vanskelig og problemfyldt sæson for Kvyat, og russeren har derfor ikke haft mulighed for at folde sig helt ud. Men i Formel 1 er det i sidste ende resultaterne, der tæller. Hvordan de er kommet, eller udeblevet, er uinteressant.

Pierre Gasly (tv).
Copyright Red Bull Photofiles


"Af en række årsager, hvor nogle af dem er tekniske problemer mens andre er hans egne fejl, har Daniil Kvyat ikke rigtig vist sit sande potentiale i år,” udtaler Toro Rossos teamchef Franz Tost. ”Derfor lader vi ham stå over de næste løb.”

”Dette vil give os mulighed for at evaluere Pierre på banen under en rigtig race weekend,"

21-årige Pierre Gasly vandt GP2-mesterskabet i 2016 og ligger i øjeblikket på andenpladsen i Super Formula-mesterskabet 2017 kun et halvt point efter den førende Hiroaki Ishiura.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti på vej til Cadillac?

Er Vesti på vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Se alle nyheder »