Bliver fremtiden V6-motorer med dobbelt turbo?

Seneste survey blandt Formel 1-fans afslørede, hvad alle i forvejen vidste: vi vil have mere støj, omdrejninger og V8, hvis F1 skal være spændende. Det er Toto Wolf dog ikke helt enig i.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
I øjeblikket er der drøftelser i gang blandt Formel 1-cheferne om regulativet fra og med 2021, og noget tyder på, at det bliver en fremtid med dobbelt turbo og V6-motorer men uden brug af den nuværende MGU-H (varmeenergigenvinding til turboen).

Hvis det kommende turbo-system bliver en realitet, får F1-fansene, hvad de svarede i en verdensomspændende brugerundersøgelse foretaget af Motorsport.com, og som de i øvrigt længe har råbt efter: LARM

Foruden ”larm”, stod der også ”høje omdrejninger” samt ”V8” og ”V10” på ønskelisten, men Mercedes-bossen Toto Wolf er ikke entydigt sikker på, at nøglen til mere ekstremitet og underholdning nødvendigvis ligger i at gå tilbage til V8 eller V10-æraen.

"Jeg tror fuldt og fast på, at F1 står for højteknologi, innovation og ydeevne. Hvis du prøver at gå tilbage i tiden til de berømte 80'erne og 90'erne, bare fordi du var vild med det, så er det den forkerte strategi,” udtalte Wolf for nylig.

Renaults RS27 V8-motor.
Copyright Renault Sport


"Lige nu er vi i gang med nogle rigtig gode drøftelser i forhold til, hvad vi ønsker at beholde fra det nuværende regulativ.”

”Der har enighed om forskellige grundelementer, som f.eks. at der med den nye motor skal være kontrol med udviklingsomkostningerne, den skal være højteknologisk, den skal være hybrid, forholdet vægt/ydelse skal være bedre end det er er nu, og nu skal vi så til at se på kvaliteten af lyden.”

"Vi ser på mulighederne for, hvordan vi kan nå det (mere larm, red.) og på det punkt har alle været meget på samme spor, så jeg tror, at der kommer en endelig afgørelse i slutningen af året, hvor vi kan oplyse, hvad der kan forventes af komme i 2021."

Når det kommer til fankravet om at få V8 eller V10 tilbage, mener Formel 1-chefen Ross Brawn, at dette krav skal sættes i den rigtige kontekst.


"Vi har mange fans, der siger ’vi vil gerne tilbage til normale motorer’, men så bliver du også nødt til at stille det næste spørgsmål: ’Hvorfor er det?’" sagde Brawn.

Rubens Barrichello i Honda F1, 2008.
Copyright Honda Racing


Og Brawn mener også at have svaret.

"Det er fordi det skaber flere følelser med larm og omdrejninger,” mener han. "Så spørgsmålet er, om vi kan lave en hybridmotor, der har den støj og omdrejninger og som dermed skaber denne appeal?”

”Jeg tror, at fabrikanterne, som er involveret i F1 ved, at dette er et nøgleelement.”

"De har brug for at lave et succesfuldt F1. Der er ingen mening i at producere en ingeniørmæssig bedrift og demonstrere sin teknologi, hvis ingen gider se det.”

"Fabrikkerne ved, at der skal være en balance, men hvor man stadig er i stand til at engagere fansenes passion for sporten," lød det fra Brawn.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »