Af: Peter Hartig (pha@bmf1.dk) d. 05/08 2026 klokken 17:05
FIA har annonceret flere ændringer til Formel 1’s motorregler for 2027 efter voksende utilfredshed med den nuværende generation af biler.
De nye 2026-regler har især fået kritik for det store fokus på energistyring, hvor kørerne ofte må løfte speederen længe før nedbremsninger for at lade batteriet.
Det har skabt en kørestil, som mange i paddocken mildest talt hader. Spørg bare Max Verstappen.
Selv om antallet af overhalinger faktisk er steget markant i år, har de store hastighedsforskelle mellem biler med og uden frigivet energi skabt bekymring. Det blev understreget af Oliver Bearmans voldsomme ulykke på Suzuka i Japan, da han kom alt for hurtigt op bag Franco Colapinto, som havde sænket farten for at lade sit batteri.
Pierre Gasly i kamp med Lewis Hamilton. Japans GP 2026
Copyright Alpine F1
FIA har allerede lavet mindre justeringer i løbet af sæsonen, men fra 2027 bliver ændringerne større.
I dag får forbrændingsmotoren cirka 50 kW ekstra effekt, mens frigivelse af kraft fra den elektriske endhed reduceres tilsvarende. Dermed bevæger Formel 1 sig væk fra den næsten 50/50 %-fordeling mellem benzin- og elkraft, som blev indført i 2026.
Ifølge FIA er ændringerne allerede “principielt godkendt”, selv om de formelt stadig skal stemmes igennem af motorproducenterne og FIA’s World Motor Sport Council.
Udstødningen på den nye Formel 1-bil til 2026-sæsonen
Copyright Formula One Media
Med lidt forsinkelse er det nu gået op for Formel 1, at fans stadig helst vil se racerbiler angribe og gerne i svingene – ikke spare på batteriet som en stresset Tesla-ejer på vej mod den sidste ladestander.