Monza får økonomisk boost

Mens borgerrepræsentationen i København, ikke havde rygrad til at turde at satse på, at få Formel 1 til København, er det en helt anden sag i Lombadiet, hvor Monza hører under. Her kan man ikke forestille sig at undvære Formel 1.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.
Ifølge sportstidsskriftet Corriere dello Sport, har Lombadiet bevilliget et forhøjet tilskud til Formel 1 banen i Monza park, hvor Italiens Formel 1 Grand Prix afvikles, for at sikre, at det forbliver sådan.

Intet mindre end et løft på 25 millioner €, skulle der være bevilliget.

For det kriseramte land, er det en stort beløb, men et beløb som regionen får igen tifoldig, i form af indtægter i forbindelse med løbet.

Uden et Formel 1 løb på Monza, vil mange firmaer omkring banen og i hele regionen, være nød til at lukke.

De 25 millioner € er afsat til, at holde Liberty Medias interesse i at holde fast i løbet, så de ikke bliver erstattet af et eventuelt løb i Holland, eller det der allerede er godkendt i Vietnam.

Den nuværende kontrakt om at afholde Formel 1 løb på Monza, udløber efter næste sæson.

KATEGORIER

Formel 1