Lotus får ny udviklingskører

Den kinesiske GP3-kører Adderly Fong bliver ny udviklingskører hos Lotus F1. I modsætning til Carmen Jorda bliver han ikke lovet en test i dette års Lotus E23. Der bliver trængsel om simulatoren hos Lotus F1.

Af: Michael Ewert (mew@bmf1.dk) d. 24/3 2015 klokken 10:03

Jolyon Palmer, regerende GP2-mester, er test- og reservekører for Lotus. Marco Sørensen er udviklingskører, det samme er Carmen Jorda, og nu er Adderly Fong også hentet til det britiske hold.

Det bliver i simulatoren, den unge kineser skal slå sine folder, og så skal han observere ved løbene og lære fra ingeniører og de faste løbskørere.

Adderly Fong - FP1 Abu Dhabi 2014
Copyright Sauber Motorsport


Adderly Fong er naturligvis stolt over dette arbejde, som er et skridt på vej mod at blive den første kinesiske løbskører i Formel 1. Ma Qing Hau og Ho-Pin Tung har tidligere deltaget i mindst en træningssession.

Sidste år i Abu Dhabi gav Sauber Adderly Fong tid i den ene bil i den frie træning.