To nye Formel 1 baner på vej

Gennem de seneste år, er der kommet nye Formel 1 baner, primært i USA og Mellemøsten, men nu er der to andre lande, der har lagt billet ind, for at komme med i det fine selskab.

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 19/6 2025 klokken 08:06

Kyalami er navnet på den bane, der er længest med deres Formel 1 projekt, hvor de sammen med FIA har lagt en plan om, at deres bane vil stå klar indenfor 3 år.

Det kan betyde, at vi vil få et Formel 1 Grand Prix på det afrikanske kontinent igen, da Kyalami er i Sydafrika.

Banen har tidligere været vært for Formel 1 løb, hvor det sidste blev afviklet tilbage i 1993, hvor det var Alain Prost der vandt i Williams.

Dog er det langt fra sikkert at det bliver på Kyalami at Formel 1 vender tilbage, da der også er planer om at få lavet en bybane i hovedstaden.

Dog tyder alt på, at Formel 1 vil vende tilbage til Sydafrika, senest i 2029.

Det er dog ikke det eneste land, der har høje ambitioner.

Thailand, der ikke er kendt for at have verdensbedste økonomi, har lagt et bud på 1,3 milliarder $, for at sikre, at de får en bane på Formel 1 kalenderen.

Her er det et bybaneløb i Bangkok der er planer om, der skal kører omkring den kendte Chatuchak park.

Som Sydafrika, forventes projektet at være klar om 3 år.

Sessionsresultat

Bemærk! Det angivne dæk viser hvilken compound som køreren har sat den pågældende tid på.

P. Kører Team Dæk Tid Omg

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk siden og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.