Var Kevin andetvalg?

Renaults holdchef Frederic Vasseur har bekræftet, at de talte med McLaren om at forhandle med Vandoorne om det ene Formel 1 sæde, før de valgte at gå efter Magnussen

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 8/2 2016 klokken 11:02

McLaren havde ingen intentioner om at slippe Stoffel Vandoorne, som overtaget testsædet hos Mclaren efter Kevin Magnussen.

Vandoorne forventes at overtage det ene grand prix-sæde efter 2016 sæsonen, som ser ud til at blive Jenson Buttons sidste i Formel 1.

"De havde ingen intention om at give slip på Vandoorne, hvorfor vi besluttede os for at gå efter Kevin Magnussen," udtalte Frederic Vasseur i et interview under deres præsentation af holdet i sidste uge.

Frederic Vasseur udtaler dog, at han er yderst tilfreds med det line-up de har formået at få på plads, selvom en del af beslutningen er taget af en anden, med henvisning til Jolyon Palmer.

Renault præsentation 2016 - Jolyon Palmer og Kevin Magnussen. Renault Sport Formula One Team
Copyright Bil Magasinet BMF1


"Jeg valgte den ene (Kevin Magnussen, red.), mens den anden var givet på forhånd, Jolyon Palmer red.", udtalte Vasseur.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af Bil Magasinets Formel 1 side og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

RELATEREDE NYHEDER